آدرس : کیلومتر 16 جاده مخصوص تهران کرج  تلفن 44991748-021

ارائه دهنده لوازم جانبی هیوندای بصورت تخصصی

کروز کنترل

7 / 10
از 4 کاربر

کروز کنترل یا تثبیت كننده سرعت خودرو 

  سیستمی است، که بصورت خودکار، سرعت خودرو را به میزان مورد نظر راننده ثابت نگاه می‌دارد. با فعال‌سازی این سیستم توسط راننده، در واقع سیستم گاز خودرو از حالت دستی، تبدیل به خودکار می‌گردد و برای ثابت ماندن سرعت، نیازی به استفاده ازپدال گاز نخواهد بود و میزان فشردگی پدال گاز خودرو (باز و بسته شدن دریچه ورودی هوا) توسط دستگاه کنترل می‌گردد، هر چند که راننده بر حسب نیاز می‌تواند در مقاطعی با فشردن پدال گاز، به سرعت خود بیفزاید.

این سیستم سالهاست در سایر كشورها بالاخص ایالات متحده آمریكا مورد استفاده قرار می گیرد اما در ایران تا چند سال گذشته و در پی نصب آن بر روی مدلهای سفارشی برخی از خودروهای تولید داخلی، همچنین واردات خودروهای مجهز به آن، كمتر كسی با این سیستم آشنایی داشت و هم اینك نیز همچنان درصد بسیار زیادی از مردم حتی برخی صاحبان خودروهای مجهز به كروز كنترل از روش استفاده از آن اطلاعی ندارند.

تعریف این سیستم بصورت علمی براي کنترل سرعت خودرو در بزرگراه ها و فاصله خودرو در ترافيک شهري، قوانين کنترل ديناميک طولي خودرو براي يک خودروي سواري تعریف شده است.  اين معادلات به ديناميک غيرخطي و کاملي از ديناميک طولي يک خودرو شامل موتور و سامانه انتقال حرکت می پردازد.هم چنين کنترلر داراي دو حلقه داخلي و خارجي است. کنترلر حلقه داخلي شامل دو کنترلر مجزا براي کنترل گشتاور موتور و گشتاور ترمز است که نقش آن رديابي شتاب مطلوب بدست آمده توسط کنترلر حلقه خارجي با استفاده از کنترل گشتاور موتور، ترمز و کليدزني بين آن دو است. کنترلر حلقه خارجي شامل دو الگوريتم کنترل سرعت و کنترل فاصله است و نقش آن توليد پروفيل شتاب مطلوب است که با رديابي آن توسط خودرو، کنترل فاصله و سرعت خودرو انجام مي شود. . استفاده از اين کنترلر دو لايه به همراه يک الگوي کامل خودرو باعث افزايش دقت کار شده است، هم چنين در طراحي اين کنترلر به عوامل راحتي و امنيت سرنشينان توجه شده است.

ارسال نظر

امیری : پاسخ
13 2
مثلا دلتون خوشه که میخواستین اطلاع رسانی کنین یا فکر کردین همه مردم مهندس مکانیک خودروانداخرش همچی توضیح دادیم انگار طرف مخواسته درس کنترل اتوماتیک پاس کنه موید باشیم
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :